2021 Spring Sports Awards

Spring sports awards are in!

Congratulations to the following athletes and coaches who have been honored by the media, local coaching associations and MSHSAA (our state governing body): 

Water Polo
Competed in the Sectional Round of Playoffs
Coaches Dave Miller, Ashley Boesch, Adam Hotaling
Davis Engler '22, 2nd Team, All Conference
Erin Lamping '22, 3rd Team, All Conference
Michael Tu '21,1st Team, All Conference, Senior All Star

Baseball
Second place in Districts
Coaches Scott Deken, Davey Desloge, Andy Katzman
John Butka '22,  1st Team, All Metro League
Calvin Gelle '24, 2nd Team, All Metro League
Ben Goff '21, 1st Team, All Metro League, Academic All State, Academic All American, Honorable Mention, All State, 3rd Team, All Metro St. Louis Post Dispatch
Julian Schenck '23, 2nd Team, All Metro League
Michael Turza '21, 1st Team, All Metro League, Academic All State, Academic All American

Girls Lacrosse
State Quarterfinalist
Coaches Meghan DiGiulio, Lindsay Carlile, Jordan Haeusser
Estelle Ballet '23, 2nd Team, All Metro League
Ava Goldson '24, 1st Team, All Metro League, 2nd Team, All Metro St. Louis Post Dispatch, 1st Team, All State
Eva Kappas '22, 1st Team, All Metro League
Sophia King '21, 2nd Team, All Metro League
Riley King '21, Player of the Year, All Metro League, 1st Team, All State, 1st Team, All Metro St. Louis Post Dispatch, USA Lacrosse All-American
Esther Pottebaum '23, Honorable Mention, All Metro League
Grace Pottebaum '22 1st Team, All Metro League, 2nd Team, All Metro St. Louis Post Dispatch, 1st Team, All State
Nadie Steinle '23, Honorable Mention, All Metro League
Ellie Strahorn '22, Honorable Mention, All Metro League

Boys Lacrosse
State Quarterfinalist
Coaches Brandon Singleton, Matt Fort
Graham Brown '21, 1st Team, All Metro League, Academic All American
Finley Desai '23, 2nd Team, All Metro League
Teddy Dunaway '21, 2nd Team, All State, 1st Team, All Metro League
Charles Martin '22, 2nd Team, All Metro League
Xavier Silva '21, 2nd Team, All State, 1st Team, All Metro League, 3rd Team, All Metro St. Louis Post Dispatch
Beckett Tasker '21, 2nd Team, All Metro League
Parker Williams '21, 1st Team, All Metro League

Golf
Competed in State Tournament
Coaches Tim Begley, Hongsang Kim, Jamie Sheffield
Jack Huhn '22, 2nd Team, All Metro League
Thornton Walker '22, 1st Team, All Metro League, 14th place in State, All State
Evan Wang '22, 2nd Team, All Metro League

Track
2nd place in Districts (Girls), 4th place in Districts (Boys), 11th place in State (Girls)
Coaches Daniel Harris, Flennard Thorpe, Brianna Isom-Brummer, Gabby Ivy, Kevin O’Brien, Carlos Carvajal, John Merritt, David Harris, Urail Williams, Chris Bugnitz, Wayne Scott
Nathaniel Doty '21, 12th place in State, 800 M
Aaliyah Elliott '24, 5th place in State, 100 M Hurdles, 4th place in State, Long Jump, 2nd Team, All Metro St. Louis Post Dispatch, All State
Kylie Goldfarb '21, 5th place in State, 4x800 Relay, 5th place in State, 1600 M, 4th place in State, 800 M, 12th place in State, 4x400 Relay, All State
Cooper Hyken '22, 9th place in State, 100 M, 13th place in State, 4x100
Akash Mallady '22, 13th place in State, 3200 M
Phoebe Martyn '22, 12th place in State, 4x400 Relay
Jillian Mays '21, 11th place in State, 100 M
Caleb Merritt '22, 13th place in State, 100 M, 13th place in State, 4x100
Ella Nichols '23, 5th place in State, 4x800 Relay, All State
Molly O’Brien '22, 6th place in State, Pole Vault
Chris Pittman '21, 9th place in State, Discus
Jazzy Rayner '21, 15th place in State, Discus
Adisa Roberts '22, 13th place in State, 4x100
Cori Spetnagel '22, 14th place in State, 3200 M, 5th place in State, 4x800 Relay, All State
Lizzie Wagner '22, 5th place in State, 4x800 Relay, 12th place in State, 4x400 Relay, All State
Simeon Williams '21, 13th place in State, 4x100
Sydney Williams '22, 12th place in State, 4x400 Relay

Tennis
Metro League Champions, District Champions, State Champions
Coaches Bob Keefe, Anne Sutter
Grant Dahl '23, 2nd Team, All Metro League
Dev Nayak '21, 1st Team, All Metro League
Akash Rajan '21, 1st Team, All Metro League, 1st Team, All Metro St. Louis Post Dispatch, 1st place in Doubles State
Brice Shearburn '23, 2nd Team, All Metro League
Rory Sutter '21, 1st Team, All Metro League, 1st Team, All Metro St. Louis Post Dispatch, 1st place in Doubles State
Samuel Wang '21, 1st Team, All Metro League

Girls Soccer
District Champions, State Champions
Coaches Alan Trzecki, Jerry DiSalvo, Kyle Collins, Barry Gale
**Coach Trzecki was named All Region and Class 1 Coach of the Year**
Alice Crowley '24, 2nd Team, All Metro League, All Region, 2nd Team, All State
Madeline Dornfeld '21, 1st Team, All Metro League, All Region, Offensive Player of the Year, 1st Team, All State
Simran LaBore '21, 1st Team, All Metro League, All Region, 2nd Team, All State
Jane Leavitt '23, 2nd Team, All Metro League, All Region, Defensive Player of the Year, Class 1, Defensive Player of the Year, 1st Team, All State
Emi Pope '21, 1st Team, All Metro League, 2nd Team, All Metro St. Louis Post Dispatch, All Region, Player of the Year, Class 1, Player of the Year, 1st Team, All State